14/11/2022 – SOS Детски селища България стартира проект „Заедно: Партньорство с деца и младежи за по-добро реализиране на техните права при преодоляване на кризисни ситуации, като Ковид-19 и други извънредни обстоятелства“. Той има за цел да допринесе за включването на правата на децата в отговор на кризисни ситуации в целия ЕС, като даде възможност на децата и младите хора, живеещи в уязвими семейства и в алтернативна грижа, да участват пълноценно в решения на местно, регионално и национално ниво по всички въпроси, които ги засягат.
Проектът се осъществява в партньорство с SOS Children’s Villages International, както и с SOS сдруженията в Унгария, Италия и Испания. Той е финансиран в размер на 80% от общите разходи от Европейския съюз и от SOS Детски селища. Продължителността му е 24 месеца – октомври 2022-2024 г.
Значимото участие на децата и младите хора в процеса на вземане на обществени решения е от съществено значение, за да се разбере какви са техните нужди по време на криза и как да работим заедно, за да вземем решения, които включват и техните мнения. Това важи за всички деца и младежи, но децата и младежите в алтернативна грижа и в несигурна семейна среда са сред тези, които са изложени на най-висок риск от бедност и социално изключване и често се сблъскват с други форми на неравностойно положение, които създават бариери за тяхното участие в обществото.
По време на кризи, като пандемията от Covid-19, гласовете на децата и младите хора често се пренебрегват от правителствата и лицата, вземащи решения, което може да доведе до публични политики, които оказват негативно влияние върху живота им у дома, образованието, което получават, и психичното им здраве, наред с други въпроси[1]. С настъпването на следващи кризисни ситуации, като например увеличаването на разходите за живот и климатичните кризи, които заплашват да окажат по-нататъшно въздействие върху живота на децата и младите хора, трябва да гарантираме, че техните гласове се чуват и вземат предвид в процесите на вземане на публични решения.
Когато децата и младите хора допринасят или сами вземат решения и влияят на промените около тях, решенията и произтичащите от тях действия е по-вероятно да бъдат много по-релевантни за техния живот и по този начин по-ефективни. Децата и младите хора трябва да бъдат подкрепяни, за да участват смислено в разработването на планове за реагиране при извънредни ситуации. Това е не само тяхно фундаментално право на участие, но също така житейският им опит ги прави ключови в идентифицирането на това как изглеждат добрите решения.
За да постигнем такъв подход, базиран на правата на децата и конкретно правото им на участие, е необходимо да се подобри капацитетът на професионалистите, работещи с и за децата и младите хора, както и този на властите, за да могат да отстояват правата на децата в ежедневната си работа и при вземането на решения относно политиките и законите за закрила на детето.
Следователно възприемането на подход на сътрудничество, който включва деца, млади хора, професионалистите, работещи за и с тях, и публичните органи, е единственият начин ефективно да се осигури пълноценно участие на децата и младежите в отговор на кризисни ситуации.
В отговор на това целите на този проекта са:
В рамите на проекта ние ще разработим и реализираме:
Препоръки към съставянето на политики за това как да се подобри участието на децата и младежите в при вземането на решения при извънредни ситуации също ще бъдат разработени и популяризирани сред лицата, вземащи решения в България, Унгария, Италия и Испания.
Детското и младежкото участие е неразделна част от всички дейности по проекта. Във всяка страна – партньор по проекта ще бъдат сформирани национални детски и младежки консултативни съвети, за да се гарантира, че гласовете на децата и младежите, живеещи в алтернативна грижа, и уязвими семейства се чуват навсякъде. Ролята на тези групи ще включва подкрепа в разработването на програмата за обучение, видеоклипове и препоръки, както и провеждане на обучението за връстници, като обучители на връстници.
[1] Report on findings from #CovidUnder19 survey “Children’s Rights during Coronavirus: Children’s Views and Experiences”, Terre des Hommes, 2020.