СподелиДЕКЛАРАЦИЯ
02/07/2019 – От неправителствени и междуправителствени организации, участвали в национална конференция на тема „От грижа към самостоятелност: права и потребности на младежите, напускащи и напуснали алтернативна грижа в България“.
Неправителствените и междуправителствени организации, участвали в национална конференция на тема „От грижа към самостоятелност: права и потребности на младежите, напускащи и напуснали алтернативна грижа в България“, организирана от Сдружение SOS Детски селища – България, проведена в София на 21-22 май 2019 г., декларират:
Младежите, напускащи алтернативна грижа (приемни семейства или резидентни услуги), са една от най-уязвимите групи в българското общество. Лишени от семейна подкрепа, те трябва да бъдат подкрепени от българските държавни институции и обществени организации, за да могат да изградят живота си като самостоятелни, пълноценни и пълноправни членове на обществото.
По време на Конференцията бяха обсъдени резултатите от първото национално представително социологическо изследване на младежите, напускащи всички форми на алтернативна грижа, както и практиката в страната за подкрепа на такива младежи от страна на държавни институции, общини и неправителствени организации.
Като констатирахме съществени проблеми в националната законова рамка, както и в националните и местните политики, адресиращи потребностите на тази уязвима група младежи, споделяме следните
Изводи от конференцията и препоръки относно законодателството и политиките за подпомагане на целевите групи
- Цел на дългосрочната подкрепа за излизащите от грижа младежи е да се постигне максимално възможна за всеки младеж степен на независим живот след излизане от грижа. Тази цел трябва да бъде ясна и резултатите да са измерими, за да няма свръхобгрижване на младежите и последваща заучена безпомощност.
- При съблюдаване на законодателството за защита на личните данни, е необходимо да се създаде единна интегрирана информационна система, с данни за младежите, пребиваващи в и излезли от системата на грижа, за да може да бъдат идентифицирани техните потребности и на база на тази информация да бъде изграждана и допълвана законодателната рамка, политики и програми за подкрепа на тази целева група. Необходимо е интегриране на секторните и междусекторните политики, които да включат групата на младите хора, напуснали системата на алтернативна грижа в приоритетите и мерките. Интегрираните политики би трябвало да са дългосрочни, с ясен обхват, с конкретни мерки от всички компоненти в живота им, включително психологическа и социална подкрепа.
- Работата с тази група млади хора предполага комуникация и интеграция на различни нива на работата между услуги, институции, програми, отдели и т.н., за да се постигне цялостност на резултатите, предвид многообразието от потребности, които те имат, и невъзможността на системата да ги задоволи цялостно.
- В системата от политики по подкрепа на излизащите и излезлите от грижа младежи трябва да се предвиди както вътрешен, така и независим мониторинг на ефективността на подкрепата, основан върху няколко основни индикатори за успешна подкрепа.
- Основен принцип на подкрепата на излизащите от грижа трябва да бъде високото ниво на участие на самия младеж. Подкрепата към него трябва да има ясен план за дългосрочна перспектива, изграден с неговото водещо участие.
- Необходимо е да се прилага индивидуален подход, базиран на оценка на потребностите от подкрепа на всеки излизащ от системата на грижа младеж, и насочен към развитие на умения за живот и компетентности, необходими на младежа за самостоятелно справяне с ежедневието и успешното му функциониране в социална и трудова среда.
- Необходимо е услугите, предоставящи алтернативна грижа, да работят по програми, които да осигурят плавното и постепенно излизане на младежа от системата. Това излизане трябва да не е свързано с възраст или образователно ниво, а по-скоро с готовност и ниво на социална компетентност.
- Социалните услуги, предоставящи алтернативна грижа, трябва да бъдат основани върху разбирането за важността на биологичното семейство за успешната социална интеграция на детето и младежа, и да включват системна и целенасочена работа по поддържане на връзка с биологичното семейство, когато това е в интерес на младежа.
- Необходимо да се разработят програми и услуги за подкрепа след напускане на системата. Тези програми могат да включват частично резидентна/приемна грижа и/или финансов компонент, но е особено важно да съдържат и социална и психологическа подкрепа за справяне с предизвикателствата на самостоятелния живот.
- Съдържанието на програмите, които се реализират в рамките на самите услуги, трябва да включва различни компоненти, индивидуално определени, но свързани с финансова грамотност, правна грамотност, здравна култура, емоционална грамотност, умения за създаване на устойчиви партньорства и родителстване и др.
- Системата на подкрепа на излизащите от грижа трябва да обезпечи за всеки младеж устойчива и дългосрочна връзка със значим възрастен и където е нужно, тази връзка трябва да бъде предоставяна като професионална социална услуга.
- В областта на здравето, младежите трябва да бъдат системно приучвани на грижи за собственото здраве и на техниката на достъп до здравната система, така че да умеят самостоятелно да навигират сложната административна система на здравеопазването и здравното осигуряване.
- Психичното здраве е ключово за успешната социална интеграция, поради което дългосрочната психотерапия трябва да бъде регламентирана като медицинска помощ и да се заплаща от Здравната каса.
- В областта на достъпа до жилище, младежът трябва да има право на избор измежду съществуващи опции, с които да бъде предварително запознат – общинско жилище, жилище под наем, или жилище, предоставено от работодател.
- Подкрепата в сферата на образованието трябва да се основава на правилно кариерно ориентиране, така че младежите да бъдат насочени в подходящи учебни заведения.
- Подкрепата в сферата на трудовата заетост трябва да подготви младежите да познават и отстояват трудовите си права, да имат умения за търсене на работа, за представяне пред работодател и др., така че не само да се реализират на пазара на труда, но и да не стават жертва на недобросъвестни работодатели.
- Предоставянето на качествени услуги в системата на алтернативна грижа и на програми за подкрепа на млади хора след напускане предполага грижа и подкрепа за работещите в системата. Идентифицирана е необходимостта от регулярна супервизия и надграждащи обучения за професионалистите, за да се осигури ефективност и качество на работата с децата и младите хора, така че интегрирането им в общността и самостоятелния живот да бъде успешно.
Надяваме се, че в рамките на своята компетентност ще работите за осъществяване на горните препоръки.
С уважение:
Участници в конференцията:
Български червен кръст
Изследователска и консултантска организация „Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца“ към Нов Български Университет
Маркетингова и консултантска фирма „Джънкшън България“
„Надежда и домове за децата”
Национална мрежа за децата
Сдружение „АРГИ“
Сдружение „Дете и пространство“
Сдружение „Деца и юноши“
Сдружение „Идеа“
Сдружение „Институт за социални дейности и практики“
Сдружение SOS Детски селища България
Сдружение за педагогическа и социална помощ за деца ФИЦЕ-България
Сдружение Център за независим живот
„УНИЦЕФ – България“
Фондация „Агапедия-България‘
Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“
Фондация „За нашите деца“
Фондация „Защитено жилище ЗАЕДНО“
Фондация „Каузи“
Фондация „Конкордия“
Фондация Лумос
Фондация „Международна социална служба-България“
Фондация „Светът на Мария“
Фондация за социална промяна и включване
Сподели