15/01/2020 – През август 2019 г. проект „Светулка – Освети мрака“ приключи своя първи етап с важни заключения и внушителна статистика. Дейностите по проекта бяха насочени в две посоки: от една страна, се обърнахме към децата в училище, за да се опитаме да повишим техните познания за трафика на деца и да ги научим как да го разпознават и как сами да се предпазват. От друга страна, насочихме усилия и към най-уязвимите групи деца – тези, които поради различни причини идват от или растат в нефункционални или разделени семейства. Обърнахме се към социалните работници, приемните семейства и други професионалисти, които работят с тях, и ги включихме в интензивно обучение на тема превенция трафика на деца. Проведохме такива обучения във всички 28 областни града, а общият брой на обучените специалисти е 536 души, като най-многобройна е групата на социалните работници – 186 души, следвана от тази на приемните родители – 133 души.
В партньорство с Ноу Хау център за алтернативни грижи към НБУ и Сдружение Рефлективно учене България бяха разработени две обучителни програми.
1) РЪКОВОДСТВО ЗА УЧИТЕЛИ ПО ПРАВАТА НА ДЕЦАТА И ПРЕВЕНЦИЯ НА ТРАФИКА НА ДЕЦА С ЦЕЛ СЕКСУАЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ – предназначено за учители и класни ръководители за 4-7 клас. Ръководството има за цел да напътства и подкрепи учителите в процеса на запознаване на учениците от 4-7 клас, по подходящ за тях начин с правата на детето и глобалния проблем за трафика на деца с цел сексуална експлоатация чрез 4 подробно разработени урока, посветени на ключови теми.
2) ОБУЧИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФЕСИОНАЛИСТИ, РАБОТЕЩИ С ДЕЦА В РИСК НА ТЕМА: „ПРЕВЕНЦИЯ ТРАФИКА НА ДЕЦА ЗА СЕКСУАЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ“ – предназначена за професионалисти от различни сфери или социални услуги, които работят с деца в риск или деца в грижа.
В 12 пилотно избрани училища от 12 града в България бяха организирани информационни срещи с класни ръководители на 4-7 клас за представяне на Ръководството за учители. Общият брой на учителите, които се включиха е 123-ма. В 6 от тези училища Ръководството и заниманията с деца бяха реализирани успешно.
Ето какво споделиха няколко от класните ръководители, които пилотираха обучителната програма:
А ето и какви бяха впечатленията на децата, които учиха и обсъждаха темата за трафика на деца:
Въпрос: Какво най-много ми хареса в заниманията?
Oсновните изводи, които бихме могли да извлечем след работата ни по проект Светулка, са следните:
Проект „Светулка-Освети мрака“ ще продължи своите дейности и през 2020 година, предлагайки обучения на различни теми, свързани с превенцията на трафика на деца за сексуална експлоатация. Екипът на проекта може да организира обучения и по индивидуална заявка, по тема, която е идентифицирана като необходима.
Ръководството за учители е налично за свободно използване напълно безплатно на www.sos-svetulka.net При заявено желание от всяко учебно заведение екипът на проекта е на разположение за лично посещение и всякакви разяснения и подкрепа при реализирането на заниманията с деца по Ръководството.
От тук може да изтеглите Ръководството за учители и да реализирате заниманията с ученици по него: https://sos-svetulka.net/za-uchiteli/rakovodstvo-za-uchiteli/
Проект Светулка – Освети мрака
Превенция на трафика на деца в България
Проект „Светулка“ има за обща цел превенция трафика на деца за сексуална експлоатация чрез повишаване на информираността на децата в училищна възраст и подобряване уменията и познанията на професионалистите, които работят с деца, да разпознават първоначалните признаци на трафик и да извършват превантивна работа с деца от високо-рисковите групи.
България все още е една от страните източник на значителен брой жертви на трафик на хора в рамките на ЕС. Според статистически данни от 2016 г. около 15% от идентифицираните жертви на трафик в България са деца. Често те са сред най-честите жертви на насилие и експлоатация, защото не са способни да се защитят и често такива деца са лишени от пълноценна родителска грижа и подкрепа. Най-честите причини за попадането им в схеми на трафик и сексуална експлоатация са бедност, насилие, отпадане от училище или липса на стабилна семейна среда. Особено уязвими са деца, които са разделени от своите семейства и са настанени в различни форми на алтернативна грижа, които са преживели физическо или психическо насилие, децата, идващи от семейства в риск. Такива деца разполагат с много малко възможности и начини да получат познания, които биха им помогнали да разпознаят признаците на трафикиране.
Именно поради тези причини SOS Детски селища България в партньорство с колегите си от SOS Детски селища Швеция и с финансиране от Фондация Radiohjälpen, Швеция разработиха Проект Светулка, за да стартират целенасочена кампания за информиране на уязвимите деца в училище, за да обучат професионалисти, които работят с деца в риск и да осигурят включване на тази важна тема в образователната система чрез предоставянето на две методически ръководства.
Проектът ще разработи две методически ръководства за работа:
След края на проекта тези образователни програми ще бъдат дарени на Министерството на образованието, така че цялата образователна и социална система ще може да ги използва.
Конкретните цели на проекта са:
Въвеждане на Мултимедийната образователна програма пилотно в 12 избрани училища, в които децата от рисковата целева група преобладават. Програмата има за цел да повиши детската информираност – да помогне на децата да разберат какво точно представлява трафикът на хора, да ги научи как да разпознават сами рисковите ситуации и хора и да знаят как могат сами да се предпазят. Също така те ще получат практически познания относно това как и къде могат да намерят подкрепа – структури, институции, горещи телефонни линии. Предвижда се програмата да се преподава в продължение на 4 седмици в час на класния в 4 паралелки (от 4 до 7 клас). С изпълнението на тази дейност проектът ще гарантира, че децата ще бъдат по-малко склонни към манипулация и ще знаят как могат да помогнат на себе си или на свои връстници, ако подозират заплаха за тях.
Втората конкретна цел е да осигури на професионалисти, които работят с уязвими деца и приемни родители необходимите знания и капацитет в превенцията на трафика, рехабилитация на жертви и повишаване на информираността на децата. Те ще имат изключителна полза от организираните обучения за тях на теми, свързани с обхвата и същността на трафика на хора, за уязвимостите на децата и начините за правилна комуникация с жертвите.
Училищата, в които ще се пилотира Мултимедийната образователна програма за деца ще бъдат избрани спрямо концентрацията на деца в риск в тях. Целевата група на проекта включва деца от различни форми на алтернативна грижа, деца от ромски произход, и деца от бежански семейства.
След пилотирането на програмата в избраните 12 училища в страната, ще се направи оценка на това как децата са възприели и реагирали на темата и начина на представяне, за да се направи ревизия или промяна в начина на преподаване по модула.
Програмата за деца ще бъде интерактивен и ще включва филмче, анимация, ролеви игри, дискусия и упражнения.
Обученията на възрастните ще включват приемни родители, социални работници и психолози, които работят в Центрове за обществена подкрепа, възпитатели и екипи, които работят в Центрове за настаняване от семеен тип. Обученията ще покрият теми като:
– идентифициране на признаци за трафик, включително техники за подлъгване на деца;
– информираност за различните рискови фактори и профили;
– начин на реакция при наличие на възможни рискови ситуации;
– провеждане на разговори с деца на различна възраст и тяхното консултиране по въпроси, свързани с трафика на хора;
– повишаване на информираността на децата по тези въпроси.
Проект Светулка ще се ръководи от убеждението, че децата не бива да се разглеждат само като пасивни жертви, а могат и трябва активно да бъдат включени в дейности по превенция. Защото ако успеем да научим децата как сами да се предпазват, тогава бихме могли да повлияем на процеса на въвличане в трафик, респективно върху нагласите и поведението на жертвите на трафик .
Сдружение SOS Детски селища България
2018г.