21/04/2020 – През април 2020 Сдружение SOS Детски селища започва изпълнението на нов проект „СИГУРНА СРЕДА, УСПЯВАЩИ ДЕЦА: Въвеждане в различните форми на алтернативна грижа на практики за работа с деца, съобразени с преживяна травма“. Целта на проекта е да представи и въведе подход за грижа в услугите за деца, съобразен с преживяната травма, така че децата и младите хора да бъдат по-добре подкрепени и да имат поече възможностите за реализиране на своя потенциал.
Проектът е с продължителност 24 месеца (март 2020 – март 2022) и е финансиран от Европейската комисия. Координатор и водещ на проекта е SOS-Kinderdorf International. Партньорските сдружения, в които ще се изпълнява проекта, са сдруженията SOS Детски селища в Белгия, България, Гърция, Хърватия, Унгария и Сърбия. Международен партньор е CELCIS, Великобритания https://www.celcis.org
Всички деца, за които се е наложило поради различни причини да изживеят раздяла със своите родители, преживяват травма като емоционален отговор на тази раздяла, която ако не бъде изцелена, може да се превърне в сериозен риск за тяхното бъдещо развитие и израстване. Децата, които се настаняват в различни форми на алтернативна грижа, са се сблъскали с много трудности и стресови фактори като неглижиране, физическо или психическо насилие, емоционално пренебрегване или дори сексуално насилие. В повечето случаи децата, изведени от семействата си, не са получили достатъчно подкрепа от своите родители и близки, тъй като самите те са преживявали криза или са развили различни зависимости, болести или травми. Има и случаи, в които децата стават свидетели на домашно насилие, което също може да нанесе психични наранявания.
Ако професионалистите, които се грижат за деца, настанени в алтернативна грижа, не са достатъчно добре подготвени да работят с деца, преживяващи травма, и не обръщат достатъчно внимание на травматичната история на детето, те биха могли да изтълкуват погрешно реакцията срещу травмата като поведенчески трудности, изоставане в развитието, дефицит на внимание и хиперактивност, или друга „диагноза“. Децата, страдащи в резултат на травма, не могат напълно да се поддадат на интервенции, грижа и образование, докато не бъдат стабилизирани преди това, а травмата им – отработена.
Ето защо полагащите грижи и професионалистите, работещи с деца в алтернативна грижа, трябва да са наясно с понятието „травма“ – особено травма в развитието и последиците от нея, за да могат да посрещнат потребностите на децата и да им помогнат да се излекуват. Създаването на безопасна среда на грижата е една от важните стъпки към създаването на изпълнен с обич дом за всяко дете. Това е и целта на проекта.
Какво планираме да реализираме чрез проекта: