SOS Детски селища България е организация за социално развитие, която гарантира правото на всяко дете да има семейство и да расте в среда на любов, уважение и сигурност.

Първата дама на Исландия приветства трансформацията на детските селища

На 17 май на визита на SOS Детски селища България беше Първата дама на Исландия – г-жа Елиза Рийд, която е и посланик на добра воля на SOS Детски селища Исландия. Целта на посещението й беше не само да види как се развиват и трансформират детските селища в България, а и да сподели опит от дейността на организацията в Исландия.

Визитата на Първата дама започна от Центъра ни по приемна грижа в София, където се запозна с наше приемно семейство, научи повече за развитието на приемната грижа в България и с интерес проследи как тя е повлияла върху трансформацията на детските ни селища.

Въпреки че в името на организацията „SOS Детски селища България“ фигурира думата „селища“, грижата, която организацията предоставя на деца, младежи и семейства отдавна е излязла от пределите на селищата и от красивите къщи, с които обикновено се асоциира. Организацията SOS Детски селища се свързва най-вече с приемната грижа, но приемните семейства, които тя подкрепя, вече не живеят в селищата. Те са интегрирани в градовете – това е и причината срещата да се състои в Центъра по приемна грижа в София, който работи с мрежа от 30 приемни семейства.

Днес грижата е извън детските селища и защото наш ангажимент е да подкрепяме и родители, които изпитват затруднения да се грижат за децата си. Ние им помагаме да повишат родителския си капацитет, за да не се стига до раздяла между тях. В този процес помагаме и на децата, така че да се чувстват добре в биологичните си семейства.

Първата дама сподели, че в Исландия нямат селища и децата, които имат нужда от грижа, също са настанени в приемни семейства, интегрирани в общността и пожела да разбере как се е случила интеграцията при нас. Г-жа Рийд остана впечатлена от работата ни по превенция на раздялата и подкрепата, която оказваме на семействата, за да не изоставят децата си.

„Традиционният SOS модел ( една SOS майка се грижи за 6-8 деца) се промени, защото се промени самата грижа за децата. През 2013 г. SOS майките станаха професионални приемни родители и приемните семейства трябваше да бъдат интегрирани в общността. През 2014 г. приемните семейства от SOS Детско селище Дрен бяха интегрирани в София и Перник. В SOS Детско селище Трявна все още имаме няколко семейства, но и те са в процес на интеграция в околните градове и в момента работим с мрежи от приемни семейства“, обясни процеса на интеграция г-жа Валерия Георгиева, национален директор на SOS Детски селища България.

Неизбежно тази трансформация на грижата и селищата повдига въпроси като: Какво се случва със селищата? Колко деца има в тях? Това води и до неразбиране. Самите селища са в процес на трансформация. Те се превръщат в комплекси от дейности и услуги, свързани с деца и семейства.

След срещата в Центъра по приемна грижа, Първата дама присъства и на събитие на младежите по проект Заедно“, който укрепва и развива правото на участие на деца и младежи във вземането на решения, както за личностното им развитие, така и по обществени въпроси. 

 

Повече за трансформацията на детските селища

Имало едно време едно детско селище. То било създадено в Имст, Австрия веднага след Втората световна война. Тогава мъжете били на фронта, много деца останали сираци и една жена била принудена да се грижи за повече деца. Така възникнал SOS моделът, при който една SOS майка се грижи за 7, 8 деца в рамките на SOS Детското селище.

Днес, реалността е друга и SOS моделът се е променил. Грижата е извън пределите на детските селища – тя е в градовете, близо до нас. Днес и децата, които имат нужда от грижа, си имат родители, но те изпитват затруднения да се грижат за децата си и наш ангажимент е да подкрепим не само децата, но и техните биологични родители, за да не се стига до раздялата между тях.

Като естествен отговор на нуждите на обществото детските селища се разширяват извън техните предели и къщите и се превръщат в комплекси от дейности и услуги, свързани с деца и семейства. Това е и съдбата на SOS Детско селище Дрен.

 

SOS Детско селище Дрен в процес на развитие и трансформация като естествен отговор на нуждите на местните общности в Дрен и околните населени меса и също се превръща в комплекс от разнообразни дейности и услуги, но всички те остават свързани с деца и семейства.

От една страна дейностите са насочени към подкрепа на приемни родители и децата, за които те се грижат, от друга страна – детска градина за младите семейства в този слабо населен регион и не на последно място – прекрасно пространство за срещи на широки групи от обществото – места за обучение и творчество, отдих на деца, семейства и партньори, свързани с каузата, детски лагери, рехабилитационни центрове и др.

Центърът по приемна грижа, който вече пилотираме в SOS Детско селище Дрен е с национално покритие и включва следните дейности

  • Дейности с приемни родители (в началото с приемни семейства от Югозападна България )- Базови и надграждащи обучения на кандидати и приемни родители.
  • Дейности със специалистиОбучения, и супервизии на областните екипи по приемна грижа.
  • Дейности с децаЛетни тематични лагери за деца от приемна грижа, .

Целта на Центъра е да предоставя универсални и специализирани услуги за деца, семейства, приемни родители, младежи, излизащи от грижа и специалисти, работещи с деца в алтернативна грижа. Първите стъпки вече са направени, първите обучения за приемни родители са проведени, първите събития и лагери за деца са организирани.

В Детското селище от дълго провеждаме разнообразни дейности с младежиОбучения в меки умения на младежи, излизащи от алтернативна грижа в рамките на нашата „Подкрепа за независим и самостоятелен живот“.

Детското селище е и предпочитано място за вече традиционната годишна алумни среща между младежите, вече напуснали грижа и поели по пътя към тяхната самостоятелност и тези, на които това предстои. Сред смях и сериозни разговори, творчески работилници и други занимания, се споделят успехи и грешки, установяват се нови приятелства.

 

SOS Детско селище Дрен вече приютява творческата ни база ДренКо, която е част от социалното предприятие SOS Детски селища България.

Творческата база ДренКо разполага с керамично ателие, шивашко ателие и плетива и творческа работилница, оборудвани с необходимата за тези производства техника:

Творческата работилница е оборудвана с всичко необходимо за провеждане на творчески занимания с групи. Специалистите, които работят за тази кауза са екип от творци и хора в рисково положение.

ДренКо вече произвежда изящна керамика, текстил и плетива, предмети за домашния уют и практично приложение, които можете да намерите Дренко – SOS Детски селища (darpazar.bg) .

Приходите от дейността на ДренКо се реинвестират в нашата социална услуга „Подкрепа за независим и самостоятелен живот“, чрез която подкрепяме младите хора, напускащи грижа.

Целта на ДренКо е не само да намали социалното неравенство и да подпомогне устойчивото териториално развитие, но и да даде равен достъп до трудова заетост на хора от уязвими групи и най-вече да подкрепи младежите за социално включване и самостоятелен живот.

 

SOS Детско селище Дрен вече е дом и на нашата детска градина „Дренчета“

Водени от мисията ни всяко дете да расте в среда на любов и равни шансове за реализация и от желание да подкрепим местната общност и нуждата от детско заведение, вложихме много любов и старание и създадохме SOS Детска градина „Дренчета“.

Тя е чудесно място за отглеждане, възпитание и обучение на децата на възраст от 2 години вкл. предучилищно образование до постъпване в първи клас.

Сградата е обзаведена качествено и с всичко необходимо за комфорта и доброто развитие на малчуганите. Детската градина предлага качествени грижи, забавни дейности, вкусна и здравословна храна и много игри на открито. Заниманията с децата се провеждат в малки групи и са съобразени с индивидуалните нужди на всяко дете.

Във ваканционните дни, детската градина предлага и „Лятна академия за деца“ с развиващи творчески дейности и занимания в областта на изкуството и спорта. Веселите игри на открито са задължителни!