10/06/2024 – На 7 юли SOS Консултативният ни център (Център за обществена подкрепа) „Светулка“ във В. Търново организира конференция „Мобилен център за полово възпитание и култура – иновативна социална работа, постижения и перспективи“. Форумът събра различни специалисти и гости от Национална мрежа за децата, от социалните услуги на общините В.Търново, Попово, Трявна, Габрово, Русе, от училища и центрове за работа с деца, студенти и преподаватели от Великотърновския факултет.
Участниците бяха първите зрители на създадения към Центъра късометражен филм „Щъркелите вече са табу“ с автор Ивана Джановска.
Иванина Анчева, психолог и доктор по психология в центъра и Надежда Попова, фамилен консултант и социален работник, представиха новата дейност Програма Мобилен център за полова възпитание и култура и обобщиха резултатите от близо двугодишната дейност:
За тези резултати, за проблемите на днешните деца и категоричната нужда от подобно ръководство и програми споделиха учители, специалисти от социални услуги, студенти и преподаватели от ВТУ, родители. В дискусията с тях стана видна ефективността на предложената иновативна социална работа – продължават заявките за обучения от училищата, броят на децата расте, дойдоха заявки и за адаптиране на темите към деца с увреждания; получени са положителни и любопитни връзки както от деца, така и от възрастни; според класни ръководители и педагогически съветници напрежението, свързано с темата у децата, както и обидните думи в училище са по-малко след преминато треннигово обучение.
Национално проучване на Алфарисърч през 2020 година показва 76% анкетирани родители, които смятат, че е важно в училище да бъдат въведени часове по здравно и сексуално образование;
България е номер 1 в европейската класация за бременност при момичета между 14 и 19 години; Само 7% от сексуално активните 15-годишни момичета у нас използват някакъв контрацептив. |
Иванина и Надежда предложиха своята трактовка на срещнатите предизвикателства – липсата на адекватен опит в получаване на информация по темата; повишената обществена тревожност заради ирационални и деструктивни вярвания; обществената стигма относно въпроса за полово и сексуално образование; ниския интерес от страна на родителите за участие в обучение, въпреки констатираната нужда и въпреки тъжната статистика в България:
И нека ЩЪРКЕЛИТЕ СИ БЪДАТ САМО ЩЪРКЕЛИ, табу са старите вярвания как идват бебетата, табу да бъде и старият начин за информираност – от улицата, с недомлъвки и нецензурни думи, без подкрепата на специалисти.
В трудния път към ранната превенция на сексуално насилие се очерта и задача номер едно – да намерим път към родителите. Мобилен център за полово възпитание и култура във В.Търново показа, че има ресурса и компетентността да търси решението.