10/09/2018 – На 4 септември в Министерството на младежта и спорта се състоя среща, на която SOS Детски селища България представиха своя проект „Готови за самостоятелност – интегриран подход за развитие на капацитет на млади хора, напускащи грижа и професионалисти, които ги подкрепят“. На събитието присъстваха представители на НПО сектора, Столична община и АСП.
Още в началото на годината Сдружение SOS Детски селища обяви, че като акцент в своята дейност поставя подкрепата на млади хора, които напускат грижа. „Подготовката за самостоятелен живот на младежите е последният и много важен етап от грижата, предоставяна на децата от SOS приемните ни семейства и SOS Младежките ни домове“, подчерта г-жа Петя Златева, Изпълнителен директор на Сдружението.
„Сдружението планира редица програми, дейности и проекти в посока подобряване работата на професионалистите, които работят с деца в грижа за осигуряване на по-пълноценна подкрепа и подготовка на младежите за независим живот. Една от първите стъпки за реализирането на тези цели е Проектът „Готови за самостоятелност – интегриран подход за развитие на капацитет на млади хора, напускащи грижа и професионалисти, които ги подкрепят“, сподели г-жа Димитрина Петрова, Директор „Развитие на програми“.
Самият проект беше представен от Катерина Лазова, координатор на проекта, която изтъкна, че „основната му цел е подобряване на условията за напускащите грижа младежи и подобряване на капацитета на специалистите, които работят с тях“. Освен това проектът предвижда и сформиране на мрежа от напускащи грижа, които да имат по-лесен достъп до социални права чрез „дигитални работилници“ – затворени FB групи, в които младежите ще могат да споделят помежду си и ще имат ментори от различни сфери на бизнеса. Участието на млади хора е в основата на проекта и неразделна част от всички планувани дейности. Ще бъдат обхванати общо 230 млади хора, 66 обучители, 385 професионалисти в проекта.
Г-н Дянков, Директор на Програмата SOS Детско селище за София – Перник разказа за предизвикателствата и проблемите пред младежите, напускащи грижа. По думите му три са нещата, от които се нуждаят тези младежи. „На първо място – жилище. На второ място – доходи и работа и на трето място – възрастен (терапевт или възпитател, който да съветва младежите). Нужен е един цялостен подход или програма за подкрепа на младежите. При нас това е Програмата „Начало на самостоятелен живот“.
Програма “Начало на самостоятелен живот” е основната форма на подкрепа за младежите, които са отглеждани в SOS грижа, живеят самостоятелно извън SOS младежкия дом, работят или учат, но все още се нуждаят от подкрепа, за да се справят успешно в живота . Програмата има за цел да насърчи старта на младежите в самостоятелния им живот, при намиране на работа, място за живеене и възможности за реализация. Сдружението оказва финансова помощ на младежите, които продължават обучението си във ВУЗ до завършване на висше образование и започване на работа.