Обучението има за цел да овласти децата и младите хора като повиши знанията им относно правата и разбирането на правата на децата и процеса на участие. Целта на обучението е също така да изгради техния капацитет да участват в процесите на вземане на решения от обществено значение и да създаде възможност деца, млади хора и възрастни (по-специално специалисти и разработващи политики) да обсъдят това на местно равнище.